Kwiecień 2013

Szwecja w Polsce

Nie wszystkich stać na wyjazdy zagraniczne, ale rodzima oferta na długi weekend dla orientalistów jest z pewnością wystarczająco interesująca. W piątek (3 maja) oficjalnie, a jutro (1 maja) nieoficjalnie w Kątach Rybackich rozpoczyna się Puchar Bałtyku, czyli kilkudniowe zawody w biegu na orientację poprzedzone dużą ilością treningów. Tereny i mapy do złudzenia przypominają szwedzkie, będzie zatem okazja na wydobycie na światło dzienne całego posiadanego kunsztu orientacyjnego.

Majowe 2x2

Klub InO Skróty jest w Radomiu odpowiednikiem warszawskiego Klubu InO Stowarzysze, przynajmniej jeśli mówimy o ilości organizowanych imprez. Najbliższe, czyli Majowe 2x2, odbędą się w sobotę (11 maja) w Kozienicach i jak to zwykle bywa będą miały formę dwuetapowych marszy na orientację organizowanych w kilku kategoriach o różnym stopniu zaawansowania, a co za tym idzie trudności tras.

Malcanowska przedmajówka

Za nami kolejne Grand Prix Mazowsza. Prawie cztery setki zawodników ścigały się po malcanowskich lasach podczas 3-dniowych zawodów w Biegu na Orientację organizowanych w dniach 26-28 kwietnia przez warszawską Spójnię. Sztandarowa impreza Mazowsza nie zachęciła do startu zbyt licznej grupy uczestników spoza stolicy, o zagranicy już nawet nie wspominając. Były to po prostu większe zawody lokalne z lekko przerośniętym ego, czego dowodem było zgłoszenie drugiego dnia w kategoriach elity do rankingu światowego. W załączonych wynikach, dostępnych także na stronie imprezy, widać wyraźnie jak bardzo "światowo" to wszystko wyglądało.

Hades rulez

W ostatni weekend w okolicy kaszubskiego Parchowa odbył się Rajd Przygodowy Navigatoria organizowany przez grupę entuzjastów rekreacji rajdowej z Trójmiasta, której przewodził Rafał Adametz. Można było wystartować na trasie Masters (200 km) lub Speed (80 km), ale tylko ta krótsza cieszyła się odpowiednią frekwencją. Trasa Masters zachęciła do startu tylko 3 zespoły, na co zapewne duży wpływ miały błędy organizatora pamiętane wciąż przez uczestników poprzedniej edycji. Można by pomyśleć, że miejsce w pierwszej trójce jest gwarantowane, ale rajd z czasem 25h 58" ukończył tylko zespół KS Hades w składzie Konrad Rochowski i Piotr Dopierała, więc tłoku na podium nie było.

Klubowe dla biegaczy

Ledwie skończyły się Klubowe dla rowerzystów, to już trzeba organizować klubowe dla biegaczy. Tego ambitnego zadania podjął się klub Azymut 45 powstały na zgliszczach Floty Gdynia, a to oznacza, że będzie okazja pobrykać sobie po trójmiejskiej morenie. Zaplanowane na 17-19 maja w Gdańsku i okolicach zawody będą składały się z piątkowych sztafet, sobotniego klasyka oraz niedzielnego sprintu. Dwa pierwsze etapy odbędą się w prawdziwym lesie, czyli w Owczarni oraz Dolinie Radości. W niedzielę, jak to bywa w przypadku sprintów, impreza przeniesie się do miasta, a tak dokładnie to do Zaspy.

Klubowe za nami

Chodzi o Klubowe Mistrzostwa Polski, a nie papierosy Klubowe, które były popularne za tak zwanej komuny. Popularność wynikała z tego, że była to jedna z nielicznych dostępnych na polskim rynku marek. Warto wspomnieć, że największą popularnością cieszyły się jednak papierosy, nomem omen, Popularne, które były wersją Klubowych, ale bez filtra. Swoją drogą skojarzenie marki papierosów ze sportem (tego, co określamy dzisiaj clubbingiem, wtedy jeszcze raczej nie było) można uznać za bardzo wyrafinowaną formę jego popularyzacji. To jednak i tak nic w porównaniu z tym co było jeszcze w latach siedemdziesiątych. Wtedy bowiem najpopularniejszymi papierosami były Sporty. Była to marka najtańsza (bez filtra), więc zainteresowanie sportami było zarówno ogólnopolskie, jak i masowe:)

Kombajn na Orientację

Wszyscy, którzy przyjadą na tegoroczne Indywidualne Mistrzostwa Polski w Marszach na Orientację na pewno nie będą mogli skarżyć się na nudę, bowiem jest to prawdziwy kombajn, jeśli chodzi o ofertę związaną z bardzo szeroko rozumianą orientacją. Bartek Mazan wspierany przez prężny, młody zespół szczecińskich orientalistów, wywodzących się ze środowiska turystycznego podjął się sporego wyzwania, ale wierzymy, że dadzą radę, bowiem, jak wiadomo z czytanek szkolnych, młodość dodaje skrzydeł, które pozwalają na pokonanie wszelkich ziemskich problemów, także organizacyjnych.

Ujeżdżanie Wieprza

Właśnie w Falenicy trwają Klubowe Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację, ale warto pomyśleć już o Mistrzostwach Europy w tymże, które w tym roku będą gościły podzamojskie jary. W zasadzie to nie wiadomo, czy falenickie wyścigi są kwalifikacją do reprezentacji na te zawody, bowiem komunikaty PZOS, produkowane z szybkością karabinu maszynowego, nie są krynicą przejrzystości, ale zawsze można sobie w czasie Mistrzostw Europy pojeździć w zawodach otwartych, których będzie od... bardzo dużo.

OrtInO 14 - wyniki

W końcu pojawiły się wyniki czternastej edycji OrtInO, czyli marszy na orientację na tworze mapopodobnym przypominającym przetworzone przez niszczarkę dokumentów zdjęcie lotnicze. Oczywiście wyniki były dostępne już wczoraj rano, ale dopiero dzisiaj stały się oficjalne, czyli pojawiły się u nas:)

Strony