Maj 2013

Brynkowa orgia informatyczna

W ostatni weekend (powiększony o piątek) w okolicy Brynek odbyły się Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację. Ścigano się na sprincie, dystansie średnim, klasycznym oraz w sztafetach Mix i tyle wiemy na pewno. Oglądając wyniki można jeszcze przypuszczać, że zawody postanowiły wspiąć się na wyższy poziom, jeśli chodzi o obsługę komputerową. Rzeczone wyniki organizator dostarczył w trzech różnych formatach, co widać w załączonych poniżej plikach i śmiało można określić jako informatyczną orgię.

Sezon drugi, część piąta

Tytuł wygląda jak zapowiedz kolejnego odcinka Walki o Tron, ale nie chodzi tutaj o wytrzeszczanie gał przez telewizorem, tylko o kolejną rundę Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w Rowerowej Jeździe na Orientację, która odbędzie się w dniach 8-9 czerwca w okolicach Celestynowa. Tym razem na miłośników biegania po lesie z rowerem na plecach czekają trzy rundy: sprint i średni w sobotę oraz klasyk w niedzielę. Walki o tron nie będzie, ale za to można powiększyć swój dorobek punktowy w klasyfikacji generalnej Mistrzostw, która znajduje się na poświęconej im stronie.

Prawdziwy trening

W końcu można było sobie zaszaleć, a przy okazji pozwiedzać nadwiślańską dzicz w granicach miasta. Organizator sobotniego Treningu przed Matnią, czyli turystycznych zawodów na orientację udowodnił, że można zrobić fajną i jednocześnie trudną imprezkę, która zaspokoi wyrafinowane gusta stołecznej elity:)

Czasami było nawet zbyt trudno, bowiem najwyraźniej nadwiślańskie tereny przyciągają także jak magnes sporo meneli o lepkich rękach, do których kleiły się porozstawiane przez organizatora liczne punkty kontrolne, ale nie ma co narzekać. Już w czwartek na Pomorzu Zachodnim zaczyna się prawdziwa Matnia, czyli Mistrzostwa Polski w Indywidualnych Marszach na Orientację, więc trzeba być przygotowanym na najgorsze.

Warta ryzyka warta

Po zdobyciu Wzniesień Łódzkich (po raz tysięczny) przyszedł czas na Dolinę Warty. Tam właśnie w dniach 8-9 czerwca będzie można sobie pojeździć na rowerze w ramach BikeOrientu, czyli rajdu organizowanego przez wolbórski klub o tej samej nazwie. Baza rajdu będzie mieściła się w Szczepocicach koło Radomska i chyba wato tam pojechać w celu rozdziewiczenia okolicznych terenów, które nie "chodzą" zbyt często (o ile w ogóle) na tego typu imprezach.

Szybki weekend

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację zawitają do Zamościa, gdzie w dniach 7-9 czerwca będzie można wykręcić trzy szybkie numerki. Zawodnicy na mecie nie będą krańcowo wyczerpani i odwodnieni, bowiem wszystkie planowane biegi do najdłuższych nie należą. W piątek wieczorem odbędzie się sprint po zamojskiej starówce, w sobotę po południu dystans średni, a w niedzielę sztafety (dwa ostatnie biegi w podzamojskim Adamowie).

Żywiciele poszukiwani

W dniach 7-8 czerwca (sobota-niedziela) odbędzie się 8. edycja rajdu Nawigator. Gdzie? Oczywiście po raz kolejny w Mińsku Mazowieckim, czyli mazowieckiej wylęgarni komarów. Łatwo się domyślić, że teren nie należy do tych specjalnie suchych, więc zarówno wszelkiego rodzaju robactwa, jak i bujnej wegetacji nie powinno na trasach zabraknąć. W tym roku będą dwie, obydwie piesze, o długości 50 i 100 km. Trasa dłuższa startuje w piątek wieczorem, krótsza zaś w sobotę rano, więc niedzielę będzie sobie można spokojnie przeznaczyć na transfuzję krwi wyżłopanej przez krwiożercze bestie.

Po nauki do Wilna

W przyszłym roku na Rajdzie Miejskim 360° w Gliwicach można się spodziewać sporo nowych ciekawych rozwiązań, bowiem po nauki do Wilna jedzie kwiat teamu w osobie samego Prezesa (Igoras Błachutas) oraz Głównego Napieracza (Ireneus Walugas). Dlaczego akurat do Wilna? Ano dlatego, że w dniu 1 czerwca odbędzie się tam Vilnius Challenge, czyli rajd miejski dla zespołów 2-osobowych. W odróżnieniu od rekreacji gliwickiej, jest to wycieczka jednodniowa, ale nie to jest tam najciekawsze.

Gdy nie ma dzieci

Polski Związek Orientacji Sportowej nie jest organizacją, która działa specjalnie efektywnie, ale za jedną rzecz trzeba ją pochwalić. Chodzi oczywiście o organizowany cyklicznie  Puchar Najmłodszych w Biegu na Orientację, który w tym roku odbędzie się w długi weekend, czyli w dniach 30 maja - 2 czerwca, w zachodniopomorskiej Człopie. W krainie lasów rzek i jezior na naszych młodych adeptów orientacji, zwanych także krasnoludkami, będą czekały trzy biegi: klasyk, sztafety i sprint. Termin zgłoszeń minął już jakiś czas temu, ale jednym rozpaczliwym mailem na pewno da się jeszcze upchnąć rozwydrzone bachory na liście startowej (adres można znaleźć w regulaminie, który usłużnie załączamy).

Miesiąc precyzji

W najbliższym czasie odbędzie się kilka imprez z dziedziny orientacji precyzyjnej, czyli tzw. czwartej nóżki orientacji sportowej obok BnO (biegi), RJnO (rowery) oraz NBnO (narty). Dotychczas Trail-O (taka nazwa funkcjonuje za granicą) praktycznie w Polsce nie występował, ale w tym roku oferta jest stosunkowo bogata, a pod koniec miesiąca rozpocznie się mały maratonik, którego ukoronowaniem będą czerwcowe Mistrzostwa Polski w Łodzi. Warto chyba zarezerwować sobie jeden lub kilka wymienionych poniżej terminów i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie... chciałoby się powiedzieć sportu, ale bardziej odpowiadający rzeczywistości będzie raczej termin rekreacja.

Tarnowskie nie-Góry

W najbliższy weekend, a nawet więcej niż weekend, bowiem zawody zaczną się już w piątek (24 maja), odbędzie się kolejna odsłona rowerowego sezonu, czyli Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację. Wszystko odbędzie się w okolicy Brynka koło Tarnowskich Gór, ale niech nikogo nie zwiedzie ta przewrotna nazwa. Teren jest podobno płaski jak stół, więc na szaleńcze zjazdy z góry raczej nie można liczyć. Niektórych to zapewne zmartwi, innych ucieszy, ale cieszyć się nie ma z czego. Na Mistrzostwa Polski dobrze by było przygotować coś bardziej wymagającego, ale mówi się trudno.

Strony