Relatively flat?

W dniach 17-21 maja w Słowenii odbyły się Mistrzostwa Świata Masters w MTBO.

Kategorie wiekowe zaczynały się od K/M35 a kończyły na M85. Ciekawostką jest fakt wzięcia udziału w Mistrzostwach reprezentanta Włoch, który liczył aż 90 wiosen, a na zawodach uchodził za Masters Celebrytę.

Organizację zawodów oceniłbym celująco. Wszystko przemyślane, dopięte na ostatni guzik i dopilnowane. Szczegółowy biuletyn ze zdjęciami, zawierał wszystkie niezbędne informacje na temat m.in. punktów organizacyjnych, parkingu, myjni rowerów, toalety czy podium.

Taka orientacja w orientacji.

Przygotowane mapy również na najwyższym poziomie, nie tylko pod względem ich perfekcyjnego odzwierciedlenia tras, ale także jej jakości, gdyż bez żadnego uszczerbku wytrzymywała niezbyt sprzyjającą aurę pogodową czy też rowerowy prysznic z węża strażackiego.

Jak wspomniałem wyżej, pogoda nas nie rozpieszczała, Słowenia przywitała nas deszczem. Na szczęście mieliśmy okazję treningowej jazdy z mapami udostępnionymi przez Organizatora. Dało nam to możliwość poznania terenu i jazdy w wymagających warunkach pogodowych i terenowych. Późniejsze przewyższenia były nawet do 900m na trasie long. Do tego błoto, korzenie, strumienie. Ogólnie bardzo ciekawe wyzwanie. A pogoda z każdym dniem była lepsza. Na koniec było już słonecznie.

Podczas samych zawodów, nowością było dla mnie to, że nie można było ścinać tras przez las, możliwość taka była jedynie w specjalnie oznaczonych strefach. A kusiło ścinacie, kusiło - były punkty, do których aż się prosiło lecieć na skróty.  Wyniki były publikowane w internecie i na monitorach w centrum zawodów zaraz po zapisie z chipa.

Polskę reprezentowało jedynie dwoje Mastersów:

  • Masterka Karolina Pacek (K35)
  • Master Damian Kędziorek (M40).

Karolina zdobyła dwa medale, brąz w starcie masowym i srebro w sprincie. Ogromne gratulacje za to wspaniałe osiągnięcie.

Zdobyte doświadczenie jest nieocenione.

Zachęcam do obejrzenia zdjęć i filmów na fb mistrzostw. Jest na co popatrzeć.

https://www.facebook.com/wmmtboc2023

Za rok Mistrzostwa będą w Danii. Już teraz warto wpisać sierpniową datę do kalendarza. Polecam.

Wszystkie zamieszczone zdjęcia pochodzą z fb WMTBO23

Komentarze

Gratulacje dla Karoliny !!!.

Gratulacje dla Karoliny !!!. Wykorzystała swoją szansę i jest Wicemistrzynią Świata Masters (a nie Weteranów, zupełnie inaczej to brzmi).

Dla uzupełnienia informacji - Damian nie wspomniał o swoich wyczynach, najlepszy jego wynik to 9 miejsce na sprincie w M40. Gratulacje dla obojga. Powoli powiększa się liczba osób próbujących swych sił w Mistrzostwach Świata Masters - w 2019 jedna osoba, w 2022 jedna osoba, w 2023 dwie osoby. 

Ze mnie taka masterka

Ze mnie taka masterka oszustka na tych zawodach, bo ja mam jeszcze 34 lata :-) Taka nieletnia weteranka. Jeszcze kilka miesięcy muszę poczekać:-)

Serdecznie polecam wszystkim masterom start chociaż raz w życiu w takich zawodach. Super doświadczenie. Perfekcyjna organizacja, dopracowane mapy, przemyślane trasy, fantastyczna oprawa. Organizatorzy mieli dużo czasu na przygotowanie zawodów, bo ze względu na pandemię zostaly przełożone na ten rok.

Start na longu na tych zawodach był najtrudniejszymi zawodami RJnO w moim życiu. 

Jeśli chodzi o historię

Jeśli chodzi o historię Mistrzostw Świata Masters, to warto przypomnieć, że pierwsze takie Mistrzostwa odbyły się w Polsce w 2010 roku w Gdańsku. Wystartowało wtedy 13 zawodników z Polski i złoty medal w kategorii M 70 zdobył Ryszard Bykowski. Mieczysław Zielczyński w tej samej kategorii był 3 z brązowym medalem. Brązowy medal zdobył jeszcze Stasiu Kruczek w kategorii M 60. Przez kolejne trzy lata żaden z zawodników z Polski nie startował w Mistrzostwach Świata Masters. Rok 2014 i Polska ponownie była organizatorem Mistrzostw Świata Masters w Białymstoku. Wystartowała w nich rekordowa liczba zawodników z Polski 16 osób, w tym pierwsza kobieta Krysia Galicz, niestety nie było tym razem żadnych zdobyczy medalowych. Później znowu dość długa przerwa aż do roku 2019 w Niemczech wystartowała 1 osoba, 2022 Bułgaria 1 osoba i 2023 Słowenia 2 osoby i kolejne dwa medale w tym pierwsze zdobyte przez kobietę.