Marzec 2013

Ostatnia szansa

Jeszcze tylko dzisiaj można po taniości zgłosić się na tegoroczną edycję Rajdu Przygodowego Navigatoria organizowanego w dniach 26-28 kwietnia przez sopocki oddział PTTK. Na razie dzikiego tłumu na liście startowej nie widać, szczególnie na trasie Masters, której realizacja w zeszłym roku była... powiedzmy, że nie do końca doskonała. Mamy jednak nadzieję, że w tym roku punkty będą stały tam, gdzie powinny, nie będzie debilnych 20-kilometrowych odcinków pieszych po jedynym w okolicy asfalcie, a limity będą dostosowane do możliwości ludzi, a nie kosmitów z planety Zen. W końcu nazwa imprezy powinna choć trochę zobowiązywać.

CytadelInO

Trzynaste OrtInO nie zakończyło się jakąś spektakularną katastrofą, więc teraz powinno już pójść z górki. Czternasta edycja przyjedzie do nas metrem jak zwykle w środę wieczorem, a tak dokładniej to 24 kwietnia. Tym razem wszystko rozegra się w okolicach placu Wilsona (zwanym także Bankowym) z centrum zawodów zlokalizowanych w pobliskim Parku Żeromskiego. Czas już się przesunął, więc startując na początku jest szansa na zaliczenie całej trasy w świetle dziennym, chyba że organizator zafunduje nam punkty kontrolne w kazamatach pobliskiej Cytadeli.

Harcownicy na start

Kilka ekip z Polski zgłosiło się na start w rajdzie przygodowym the hARz organizowanym w dniach 19-21 kwietnia w niemieckich górach Harz. Nie będzie to pierwszy występ naszych rodaków w tej imprezie, bowiem od kilku lat nasze rodzime ekipy zgłodniałe międzynarodowych sukcesów śmiało i z powodzeniem próbują swoich sił w tych ciekawych i całkiem nieźle zorganizowanych zawodach. W tym roku do Niemiec wyeksportujemy nasze kreskówki (Bolek i Lolek), majonez (Sławek i Paweł), kiełbasę oraz Prezesa (Team 360°). Jak widać asortyment jest bardzo bogaty, chociaż nie zawsze pierwszej świeżości:)

Wiosenne multi 2x2

Klub InO Skróty z Radomia coraz bardziej stara się zaspokoić gusta szerokiej grupy potencjalnych tzw. konsumentów imprez na orientację. Podobnie jak anonsowane już wcześniej Krokusy, tak i zaplanowane na 20 kwietnia Wiosenne 2x2 to zawody wielodyscyplinarne. Oprócz klasycznych marszy na orientację rozgrywanych w trzech kategoriach o różnym stopniu trudności, będą tam jeszcze trasy sportowe  (biegowe oraz rowerowe), a nawet specjalność zakładu, czyli InO Mrówka. Co to takiego to najlepiej przekonać się samemu przyjeżdżając do Przejazdu k. Pionek, gdzie będzie się mieściło centrum zawodów.

Wertepy tuż, tuż

Ponad setka zawodników zgłosiła się na Rajd Przygodowy Wertepy, który odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia w Nekli koło podpoznańskiej Wrześni. Większość na trasę OPEN, która liczy 70 km, ale jest także sporo na długą, czyli 150 km dla czwórek (MASTERS) oraz dwójek (PROFI). Patrząc jednak za okno śmiem wątpić, czy frekwencja na starcie o północy z piątku na sobotę (MASTERS/PROFI) i w sobotę rano (OPEN) będzie równie duża. W lesie cały czas jest sporo śniegu i co prawda organizatorzy mają nadzieję, że zniknie on w ciągu dwóch tygodnia, to jednak równie dobrze może go być jeszcze więcej:) Naród u nas wygodny, więc sporo zespołów może sobie zawody w takich warunkach po prostu odpuścić.

Prorocza impreza

Ciekawe, czy nazwa zaplanowanych na 7 kwietnia zawodów turystycznych w marszach na orientację okaże się być prorocza. Chodzi o kolejną edycję Puszczy Białej, która odbędzie się, jakże by inaczej, w Puszczy Białej, a konkretnie w miejscowości Leszczydół leżącej przy linii kolejowej z Wyszkowa do Ostrołęki. Może się jednak okazać, że Puszcza będzie biała nie tylko z nazwy, bowiem śniegu w lesie nadal sporo, ma jeszcze dopadać, a prognozy pogody na najbliższe dni w temacie temperatury są wiosenne inaczej, czyli zimowe. No cóż, zobaczymy.

Druga pora roku to...

...maraton MTB. W zeszłym roku centrum zawodów, start oraz meta znajdowały się w Szkole Podstawowej nr 138 przy ul. Pożaryskiego 2 w Międzylesiu. W tym roku wszystko zostało przesunięte nad Czarny Staw, czyli ok. 2 km z pętli autobusowej (125, 525) koło Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Można zatem liczyć na gratisową rozgrzewkę przed oraz rowerowy odpowiednik roztruchtania (rozpedałkowanie?) po wyścigu.

Co dla Weteranów - Mistrzostwa Polski czy Puchar?

Na portalu biegnaorientacje.pl ruszyła ankieta, w której Weterani mogą wypowiedzieć się, czy głównymi zawodami sezonu w kategoriach KM-35+ powinny być "Mistrzostwa Polski Weteranów", w których - zgodnie z Ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie - zawodnicy byliby zobowiązani do posiadania ważnych orzeczeń o stanie zdrowia wydawanych przez lekarzy medycyny sportowej, czy też "Puchar Weteranów" organizowany przy okazji Mistrzostw Polski rozgrywanych w młodszych kategoriach, który to "Puchar Weteranów" nie podlegałby ustawowemu obowiązkowi posiadania przez zawodników orzeczeń o stanie zdrowia, a jego organizator samodzielnie określałby wymagania w zakresie bezpieczeństwa.

Szybki numerek

Wyniki organizowanych przez Klub InO Stowarzysze marszy na orientację na ortofotomapie OrtInO ukazały się jak zwykle błyskawicznie. Pewnie nawet trochę szybciej niż zawsze, bowiem pracy przy sprawdzaniu kart startowych zawodników na trasie dla zaawansowanych nie było zbyt wiele. O wyniku decydowało wyłącznie zadanie, które polegało na policzeniu tzw. azymutu (numerka) między dwoma punktami kontrolnymi. Szybki powrót z łatwej trasy TZ miał jednak także pewne zalety. Na mecie było jeszcze ciasto:)

Rześkie manewry

Przeprowadzone w ostatni weekend (23-24 marca)  Nocne Manewry miały być mokre, a okazały się być po po prostu rześkie. Zamiast wiosennej pogody na uczestników w Wiciejowie koło Cegłowa czekała regularna zima, czyli 20 cm śniegu oraz temperatura w okolicy 10-15°C. Oczywiście poniżej zera. Trudne warunki nie odstraszyły jednak licznie przybyłych na imprezę (140 głów) zawodników. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło i przynajmniej nie było mokro, bowiem wszystkie bagna na trasie zamarzły na beton.

Strony