Dobry występ biało-czerwonych w Falun

Zakończyły się Mistrzostwa Świata Seniorów i Juniorów w RJnO w Szwedzkim Falun. Miejsce kojarzone głównie ze sportami zimowymi i dobrze wspominane dzięki Justynie Kowalczyk, która trzykrotnie odbierała tam kryształową kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w narciarstwie biegowym (2010, 2011 i 2013). My też wywieźliśmy bardzo dobre wspomnienia z debiutu dwóch Naszych dotychczasowych juniorów w kategorii seniorskiej. Damian Hyla ma mniejsze doświadczenie w startach międzynarodowych, ale Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z jego postawy, a szczególnie z podejścia do treningu i startów - naprawdę są duże postępy. Bardzo dobry występ Bartosza Niebielskiego na dystansie długim 20. miejsce i podczas startu masowego 18. miejsce.

To były dwa najcięższe starty podczas całych Mistrzostw i tym bardziej wielkie słowa uznania za postawę Bartka. Jest bardzo duży potencjał i teraz spokojnie musimy robić krok po kroku pracę, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki. Potencjał jest bardzo duży i widać, to po międzyczasach, gdzie jak nie było drobnych błędów, to Bartek nie tracił do najlepszych nic. Teren rozgrywania dystansu średniego i sztafet był zupełnie inny od pozostałych dystansów, nie było na drogach skał i kamieni. Dystans klasyczny i start masowy to drogi w lesie bardzo trudne do jazdy na rowerze pełno kamieni, korzeni i skał za wyjątkiem głównych szutrowych dróg. Duże przewyższenia i bardzo wymagające trasy pod względem fizycznym oraz orientacyjnym, jeśli chodziło o wybór wariantu. Warto prześledzić trasy i ślady przejazdu zawodników, niestety nasi nie mieli GPS-ów i nie możemy zobaczyć jakie wybierali warianty.

Zawody zorganizowane bardzo dobrze pod każdym względem. Nie ominął nas jednak problem związany z Covidem. Kilku zawodników z Finlandii, Austrii i Francji nie startowało właśnie z powodu stwierdzenia u nich pozytywnych wyników testów, które wykonywali dobrowolnie, bo czuli, że źle się czują i boli ich gardło. Jeśli chodzi o występ naszych juniorek i juniorów to tu jeszcze mamy bardzo dużo do zrobienia głównie pod kątem przygotowania fizycznego, ale mam nadzieję, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Mapy, trasy, relacje TV znajdziecie na: https://orienteering.sport/event/world-mtb-orienteering-championships/mass-start/